Jídelní židle

Jídelní židle

Standardní výška jídelní židle je 45 centimetrů – stehna a holeně by měly svírat pravý úhel a chodidla by měla být celou plochou na zemi. Samozřejmě těžko nalezneme rodinu, ve které by byli všichni její členové stejně vysocí.

Při podávání jídla je hlavním aktérem žaludek, jehož pohodlí bychom měli při jídle zajistit. Proto by měl být sedák jídelní židle určené ke stolování mírně nakloněný dozadu. Opěradlo jídelní židle a sedák by neměly svírat pravý úhel, ale 95 st.
Dalším bodem naší pozornosti při výběru vhodné jídelní židle by měla být hrana sedací plochy. Ta nesmí tlačit do měkkých tkání v pod- i nadkolení, aby nebyl omezován krevní tok tělem. I když jsou vysoké jídelní židle impozantní, sedadla židlí by neměla být položena výš než je délka lýtka k podkolenní jamce.
Trh nabízí mnoho variant, z jakého materiálu může být jídelní židle vyrobena. V prvé řadě bychom však měli dbát na pohodlí, potom na praktičnost a design jídelních židlí. K jídelnímu stolu volíme jídelní židle s kovovým podnožím, sedáky z překližky či plastu, ale s kvalitním čalouněním. Vhodné jsou rovněž celodřevěné jídelní židle, v takovém případě se však při stolování s malými dětmi musíme obrnit důkladnou dávkou tolerance při jejich častém okopávání předních nohou dobře vypadajícího nábytku.

jidelní židle

Značky a druhy jídelních židlí: