Ratanový nábytek

Ratanový nábytek

Ratan pochází z Indonésie - ze země, která má na svědomí asi 80 % jeho světové produkce. Nezpracovaný ratan roste v deštných pralesech. Jeho oblíbeným stanovištěm je místo, kde jsou stromy poměrně mladé a kde světlo proniká velkou měrou až k půdě.

Ratanový nábytek byl poprvé dovezen do Evropy již v 16.století. Tenkrát se do Evropy dostal s dovozem luxusního zboží z kolonií v jihovýchodní Asii. Již tenkrát se stal velmi populární v Anglii.

Svou oblibu si ratan získal zejména díky své pružnosti a ohebnosti, je také snadno přístupný a levný. Jedná se o ryze přírodní materiál, který však díky svému vnějšímu vzhledu bývá někdy zaměňován s bambusem. Zásadní rozdíl mezi těmito dvěma rostlinami však tkví v tom, že ratan je masivní dřevina, zatímco bambus je neohebná dutá rostlina. Přesněji je ratan rychle rostoucí liánovitá palma.

Čím je ratanový nábytek tak výjímečný? Je to dáno tím, že má tři vlastnosti oproti jinému druhu nábytku – je nadčasový (nepodléhá módním rozmarům), snadno ho lze kombinovat s jiným druhem nábytku a je velmi pohodlný. Ratan, jako materiál, je velmi pevný a zároveň pružný – tím pádem je téměř nezničitelný. Toto se ale týká originálního ratanu. Dnes můžete narazit v různých supermarketech na ratanový nábytek, který je často dělán z umělého ratanu.

Výrobků z ratanu je na našem trhu nepřeberné množství. Stačí si pouze vybrat. K mání jsou ratanové sedací soupravy, křesla, stolky, květinové stolky, postele či skříně . . .

Ratanový nábytek

Mezi ratanový nábytek patří: